Kompresory
Ak sa trápite s neustálym dofukovaním a nafukovaním pneumatík na autách, bicykloch či matracoch, siahnite po účinnom pomocníkovi – kompresore.
Kvalitný kompresor sa hodí nielen do auta, ale aj do dielne či záhrady. Nafúkne aj objemné zariadenia a poradí si aj s výčapom alkoholu.
Typy kompresorov
Kompresory sa rozlišujú konštrukciou, štýlom, druhom pohonu či tlakovaním vzduchu.
Piestový kompresor
Najmenej používaný je piestový kompresor, ktorý vzduch vytláča do tlakovej nádoby – vzdušníka. Má jednoduchú konštrukciu a je hlučnejší.
Olejový kompresor
Najpoužívanejším typom kompresorov je olejový kompresor. Vyznačuje sa dlhou životnosťou a je vhodný na väčšinu prác v dielni.
Bezolejový kompresor
Bezolejový kompresor nemá klasický piest, disponuje doštičkou s tesnením voči teplote a oderu. Je vhodný najmä na potravinárske využitie.
Ako vybrať kompresor?
Na výber kompresora vplývajú viaceré faktory. Predtým, ako si jeden vyberiete, myslite na účel využitia vášho kompresora.
Sací výkon
Jedným z najdôležitejších parametrov je výstupný výkon:
- 50 - 180 l/min výkon je vhodný na nástrek menších plôch a dohustenie pneumatík;
- 180 - 280 l/min výkon je vhodný na nástrek stredne veľkých plôch;
- do 400 l/min výkon poháňa pneumatické náradie;
- viac ako 400 l/min výkon je vhodný pre profesionálne servisy.
Pracovný tlak
To, akou silou je vzduch vytláčaný, určuje pracovný tlak. Slabšie kompresory majú tlak pod 10 barov, bežnou hodnotou je však okolo 10 barov.
Príkon
Na bežné využitie vám postačí kompresor s výkonom okolo 2000 W. Pokiaľ však potrebujete kompresor, ktorý bude pracovať neustále, hľadajte typ, ktorý má aspoň 7500 W.
Prenositeľnosť
Aj keď siahnete po najmenšom kompresore, musíte počítať s tým, že bude jeho váha minimálne 10 kg. Výkonnejšie stroje majú aj viac ako 30 kg a profesionálne modely aj 100 kg. Ak už teraz viete, že sa budete s kompresorom pohybovať, myslite na to, aby disponoval kolieskami alebo pogumovanými madlami.