Nabíjačky autobatérií

Poznáte situáciu, kedy sa ráno ponáhľate do práce, na nákup či odviesť deti do školy ale auto sa vám nepodarí naštartovať? Nepríjemne však? Najčastejším dôvodom je vybitá autobatéria. Tá sa môže jednoducho vybiť vplyvom chladného počasia, ak necháte napríklad rozsvietené svetlá, nefunkčným alternátorom a podobne, dôvodov je mnoho. Nabíjačka autobatérií vám môže ušetriť kopec starostí. 

Poznáme 3 základné typy nabíjačiek autobatérií

Klasické/transformátorové nabíjačky

Základný typ autonabíjačky. Vo väčšine prípadov bývajú lacnejšie, keďže si vyžadujú neustálu kontrolu. Tento typ nabíjačiek nevie totiž regulovať nabíjací prúd. Sú vhodné pre klasické olovené batérie ale neodporúča sa ich používať pre modernejšie GEL batérie. 

Automatické nabíjačky

Ide o inteligentný a automatický typ nabíjačky, vybavený mikroprocesorom. Takáto nabíjačka autobatérií je schopná detekovať typ napájanej autobatérie a prispôsobiť prúd kapacite nabitia. Efektivita nabíjania je vyššia a predlžuje sa životnosť batérie. Sú vhodné pre olovené aj gélové autobatérie. 

Invertorové nabíjačky

Aj v tomto prípade sa jedná o automatickú nabíjačku, je však väčšinou menšia, praktickejšia a dokáže vyvinúť napätie iba 6-12V. Sú vhodné pre nabíjanie batérií motoriek a štvorkoliek.

💡 Tip:

Vybíja sa vám autobatéria príliš často? Zvážte jej výmenu. Klasická batéria má životnosť 3 až 5 rokov, v závislosti od kvality, typu a používania automobilu.

Ktoré faktory sú dôležité pri výbere autonabíjačky?

Kompatibilita

  • Nabíjačka s napätím 6V úplne postačí pre akumulátory motoriek
  • Pre osobné autá bude úplne postačovať nabíjačka s napätím 12V
  • Dodávky, nákladné autá ale aj niektoré SUV už vyžadujú napätie 24V

Nabíjací prúd

V prvom rade si zistite kapacitu svojej batérie. Nabíjací prúd by mal byť na úrovni jednej desatiny kapacity autobatérie. Pre príklad, ak má vaša autobatéria kapacitu 60 Ah, vyberajte si nabíjačku s prúdom aspoň 6 A. V prípade nižšieho prúdu by nabíjanie trvalo príliš dlho. Aj keď platí pravidlo, čím pomalšie sa batéria nabíja, tým je nabíjanie šetrnejšie k batérii, niekedy môže byť príliš dlhé nabíjanie na škodu. 

Bezpečnosť

Pre bežné používanie by mal byť štandard ochrana proti prehriatiu a skratu. Ďalším faktorom, na ktorý by ste sa mali zamerať je ochrana označená ako IP a tá by mala byť aspoň na úrovni IP20 (odporúča sa používať v dielni alebo garáži). Usmerňovač je tiež skvelou voľbou pre zvýšenie bezpečnosti, detekuje totiž okolitú teplotu a prispôsobuje tomu spôsob nabíjania. 

Dodatočné funkcie

  • LED displej - zobrazuje stav nabitia batérie, aktuálne napätie a ďalšie užitočné parametre.
  • Štartovanie - funkcia, ktorá poslúži v prípadoch ak aj auto dlhšie nečinné alebo potrebujete rýchlo naštartovať auto s vybitou batériou.
  • Auto vypnutie - po maximálnom nabití dôjde k vypnutiu nabíjačky.
  • Usmerňovač - upravuje spôsob nabíjania vzhľadom na teplotu okolia.
  • Rýchle nabíjanie - poslúži v prípade, že nemáte hodiny určené na nabíjanie batérie.   
  • Ochrana proti prepólovaniu - dodatočná ochranná funkcia, ktorá zabraňuje skratu v prípade nesprávneho zapojenia

Ako správne zapojiť nabíjačku?

Aby nedošlo k poškodeniu batérie, skratu alebo prepólovaniu je správny spôsob zapojenia veľmi dôležitý. Tu je správny postup:

  1. Odpojte batériu.
  2. Uistite sa, že nabíjačka nie je pod prúdom.
  3. Pripojte svorku červeného kábla ku kladnému pólu.
  4. Pripojte svorku čierneho kábla k zápornému pólu.
  5. Zapnite nabíjačku a nastavte vhodný program.
  6. Pri odpojení nabíjačky postupujte opačne.