Trampolíny - Skladom
Kúpa trampolíny je skvelý spôsob, ako udržať rodinu aktívnu a s neutíchajúcim množstvom zábavy. Na trampolíny nie je človek nikdy starý. Avšak, pri výbere novej trampolíny je potrebné zvážiť množstvo vecí.
Myslite na rôzne tvary trampolín, veľkosti či početné bezpečnostné prvky, ktoré by mala trampolína obsahovať. Mnohé z dnešných trampolín sú tiež určené na zvýraznenie dizajnu záhrady, čo znamená, že si môžete vybrať z rôznych funkcií a štýlov.
Tvary trampolín
Okrúhle trampolíny
Tradičná trampolína má okrúhly tvar.
Najmenšia vonkajšia okrúhla trampolína má zvyčajne priemer do 2 metrov, s dostatočným priestorom pre dve malé deti alebo jedného dospelého. Väčšie veľkosti dosahujú priemer až 5 metrov, a sú vhodné pre väčšie množstvo ľudí.
Výhody okrúhlej trampolíny:
- Najbežnejší a najobľúbenejší tvar.
- Mnoho cenovo dostupných štýlov.
- Ľahko uzatvárateľná a s bezpečnostnou sieťou na ochranu detí/dospelých.
- Rovnomerne rozdeľuje váhu na všetky pružiny, takže jedna strana sa neopotrebuje rýchlejšie ako druhá.
Nevýhody okrúhlej trampolíny:
- Okrúhly tvar má tendenciu tlačiť prepojky smerom k stredu, pretože tu sa povrch najviac potápa. Ak skáče viacero ľudí, môže to spôsobiť nebezpečné kolízie a zranenia.
- Málo miesta na triky.
- Je ideálna len pre jednu až dve osoby.
Trampolína v tvare obdĺžnika
Aj keď sú nám väčšinou známe skôr okrúhle trampolíny, prvé trampolíny boli obdĺžnikové. Tento tvar sa používa aj na súťažiach a v gymnastike.
Výhody obdĺžnikovej alebo štvorcovej trampolíny:
- Tvar umožňuje ľuďom pri skoku zostať na mieste.
- Sila každého skoku nie je rovnomerne rozložená, čo umožní lepšie kontrolovať dopady ako na okrúhlej trampolíne.
Nevýhody obdĺžnikovej alebo štvorcovej trampolíny:
- Jedna strana sa môže opotrebovať alebo natiahnuť rýchlejšie ako druhá.
- Vyžaduje väčšie a ťažšie rámy na bezpečné uchytenie trampolíny.
- Náročnejšia na nastavenie, presun a rozloženie.
Zvážte priestor na trampolínu
Pred výberom požadovaného štýlu trampolíny zvážte aj tvar a veľkosť plochy, kde bude postavená. Ak ju umiestnite na dvor alebo na trávnik, odporúčame, aby bol priestor okolo priemeru trampolíny minimálne 60 cm. Na zemi by nemali byť žiadne kamene, rastliny alebo iné prekážky. Zvýšite tak bezpečnosť pri páde z trampolíny.
Musíte sa tiež uistiť, že nad trampolínou je dostatok miesta. Najlepšie pravidlo je mať minimálne 5 metrov voľnej plochy nad hlavou. V blízkosti hornej časti trampolíny by nemali byť žiadne konáre ani previsy strechy.
Vyberte si správnu veľkosť
Veľkosť vašej trampolíny by nemala byť určená len množstvom dostupného fyzického priestoru. To, že máte dokorán otvorený dvor s dostatkom miesta, neznamená, že potrebujete trampolínu olympijskej veľkosti.
Kto ju bude využívať?
Vek, výška, váha a športové schopnosti ľudí používajúcich trampolínu by mali ovplyvniť veľkosť trampolíny, o ktorej premýšľate.
Ak kupujete trampolínu pre svoje deti, postačí vám menšia veľkosť. Pamätajte však, že vaše deti budú rásť – takže, ak si plánujete nechať svoju trampolínu roky, zvážte väčšiu veľkosť.
Koľko ľudí trampolínu využije?
Pokiaľ trampolínu bude pravidelne využívať väčšie množstvo ľudí, nad malými rozmermi ani nerozmýšľajte. Zabezpečte im dostatok miesta na skákanie bez toho, aby do seba narážali.
Koľko miesta máte na dvore?
Fyzický priestor je hlavným určujúcim faktorom pre veľkosť a tvar trampolíny. Pamätajte, že okolo, pod a nad trampolínou chcete čo najviac voľného priestoru, aby ste predišli zraneniam.
Kde umiestniť trampolínu?
Trampolínu nemôžete umiestniť kamkoľvek chcete. Existujú určité požiadavky na zvýšenie bezpečnosti a zabránenie voľnému pohybu, prevrátenia alebo poškodeniu vašej trampolíny.
Podklad musí byť pod rámom dokonale rovný – neumiestňujte ju do svahov. Pod trampolínou by mala byť mäkká pôda, do ktorej nožičky trampolíny prirodzene zapadnú.
Ak sa rozhodnete zaskákať si v noci, siahnite po osvetlení – nikdy ho však neumiestňujte nad trampolínu.
Dôležité faktory pri výbere v skratke
- Tvar: Ktorý tvar sa najlepšie hodí do vášho vonkajšieho priestoru? O ktoré tvary nemáte záujem na základe metráže, bezpečnostných faktorov alebo ceny?
- Veľkosť: Aké sú minimálne a maximálne veľkosti, ktoré sa zmestia do vašej záhrady?
- Váhový limit: Aký je minimálny váhový limit trampolíny, ktorý potrebujete na udržanie celkovej hmotnosti ľudí, ktorí ju budú používať?
- Rám: Zvážte dizajn rámu, hmotnosť a materiál. Chcete si byť istí, že rám je pevný, aby dlho vydržal, najmä ak bude trampolína často využívaná.
- Pružiny: Väčšina trampolín má oceľové pružiny na pripojenie siete k rámu. Trampolíny si však môžete kúpiť aj bez pružín.
- Bezpečnostné siete: Bezpečnostná sieť na trampolínu nie je potrebná, ale určite je dobré ju pridať na akúkoľvek zdvihnutú trampolínu. Všetky nami predávané trampolíny majú zabudovanú bezpečnostnú sieť – stačí vám vybrať – potrebujete vonkajšiu ochrannú sieť alebo vnútornú?
- Skákacia podložka: Ak viete, že budete trampolínu často využívať alebo žijete v oblasti s meniacimi sa poveternostnými podmienkami (teplo a zima, dážď či sneh), myslite aj na kvalitnú podložku na skákanie. Dávajte pozor na počet stehov na podložke uprednostnite „vodotesné“ štýly!
- Bezpečnostné prvky: Medzi ďalšie bezpečnostné prvky patria rebríky na trampolíne alebo uzáver vstupu.
Deti zažijú na trampolíne veľa radosti nielen samy, ale aj so svojimi kamarátmi a poriadne vyčerpajú energiu. U nás nájdete bezpečné záhradné trampolíny za veľmi nízke ceny a verte, že si ich nakoniec zamiluje celá rodina.